ÜRÜN GÖRSELİ

GENEL BİLGİLER

Sementasyon

Sementasyon, çelik yüzey tabakasında karbürleme, sertleştirme ve menevişleme işleminin yapılmasına karşılık gelir. Karbürleme sırasında parçanın yüzeyi karbonca %0.5 %0.85 aralığında, yaklaşık 900-970°C sıcaklıkta kontrollü karbonca zengin gaz atmosferi ortamında zenginleştirilir. Karbürleme sonrasında yüzey bölümü sertleştirmeye hazır hale gelir. Sertleştirme örneğin yağ banyosunda 200°C civarında menevişleme işleminden önce uygulanır.

Parçanın kısmi yerleri semente edilmek istenmiyorsa ısıya dayanıklı ısı koruyucu ile kaplanır. Sementasyon sertleştirme aşınmaya dayanımlı 45-65 HRC yüzey ve tok bir çekirdek sağlar. Sementasyon parçalarının başlıca örnekleri şanzıman ve dişli mili olarak gösterilebilir.

Sertleşme işlemi boyunca dış katmanda karbürlenen martensit, çekirdekten çok daha fazla hacim artışına maruz kaldığı için yüzey sertleştirme işlemi yüzeyde kalıntı basma gerilmeleri yaratır. Bu da parçaların yorulma dayanımında iyileştirme sağlar.

Kalıcı basma gerilmeleri, eğilme ve burulma yükleri sırasında çekme gerilmesine karşı iş yapar, bu da çatlak başlangıcının sadece yüksek gerilme seviyelerinde gerçekleşebilmesine ve/veya var olan çatlağın yavaş ilerlemesine sebep olur.